Tehničar informacionih tehnologija radi na unosu i obradi podataka, prilagođavanju opreme za korištenje, vrši manje popravke i prilagođavanja računarskih softvera I hardvera. To znači da tehničar računarstva mora predvidjeti pojavu nekog problema i preduzeti sve da se on ne pojavi, ali isto tako i riješiti probleme koji se pojave. Zaduženja operatora centralnih i perifernih jedinica zavise o veličini sistema, vrsti opreme koja se koristi te zahtjevima i potrebama poslodavca. Tehničar informacionih tehnologija postavljaju načine upravljanja računarom i perifernim jedinicama. U tom se poslu rukovode uputstvima pripremljenim od programera. Kada računari rade, a to za veće sisteme može biti i 24 sata na dan, tehničar računarstva nadgleda obavještajnu ploču računara i odgovara na poruke koje šalje računar te unosi podatke za potrebe obavljanja posla. Ako se pojavi poruka o kvaru u sistemu, tehničar računarstva mora pronaći gdje je problem i riješiti ga ili prekinuti program. Nadalje, tehničari računarstva izrađuju liste vremena pojavljivanja i uzroka neispravnosti sistema u svojoj smjeni kako bi se pratile i otklonile sistematske greške. Mogu nadgledati i poučavati nove tehničare računarstva te pomagati programerima pri testiranju programa i uklanjanju programskih grešaka.
Tehničari informacionih tehnologija rade u zatvorenom prostoru normalne temperature i vlažnosti. Veći dio poslova obavljaju sjedeći, osim poslova servisiranja, pri kojima je potrebna pokretljivost i rad u stojećem položaju. Budući da mnoge organizacije koriste računare 24 sata na dan 7 dana u sedmici, tehničari računarstva često rade u popodnevnim i noćnim smjenama, vikendima i praznicima. Danas uvođenje automatizacije u mnoge sisteme polako smanjuje potrebu rada tehničara računarstva u smjenama. Poslovi zahtijevaju znatnije naprezanje vida, jer se radi s vrlo sitnim detaljima, pa se eventualni problemi s vidom mogu pogoršati. Tehničari računarstva samostalni su u svom poslu i odgovorni za svoj rad. Propusti u radu mogu uzrokovati materijalnu štetu.
Kako se računarska tehnologija mijenja iz dana u dan, tehničari računarstva moraju biti prilagodljivi i skloni učenju novog. Trebaju imati razvijene analitičke i tehničke sposobnosti za rješavanje specifičnih i složenih problema koje računar svojim programima nemože savladati. Poželjno je da su komunikativni, kako bi mogli uspješno sarađivati međusobno i s programerima. Moraju biti sposobni raditi i samostalno, jer se mogu naći u situaciji kada će imati malu ili nikakvu mogućnost konsultacije. Poslovi tehničara računarstva zahtijevaju dobar vid na blizinu, sposobnost prostornog predočavanja i spretnost prstiju pri rukovanju sitnim komponentama. Urednost i savjesnost u radu pridonose radnom uspjehu.
Diploma tehničara informacionih tehnologija dobija se na kraju završene srednje elektrotehničke škole četverogodišnjeg trajanja i položenog maturskog ispita. Opštim stručnim sadržajima u prvoj godini srednjeg obrazovanja te posebnim programskim sadržajima za to usmjerenje u završnim godinama stiču se dobre teoretske osnove i znanja za poslove u praksi. Vještine za rad stiču se praktičnom nastavom u radionicama i specijalizovanim elektronskim i računarskim laboratorijima. Posebnost ovog zanimanja jest potreba stalnog usavršavanja zbog izrazito dinamičnog razvoja i promjena u računarstvu. Napredovanje je moguće kroz školovanje na fakultetu elektrotehnike ili fakultetima prirodnih nauka.
Kontakt Informacije
Telefon: +387 52 23 49 26 [Centrala / Sekretar]
Telefon: +387 52 23 49 22 [Direktor]
Adresa: Nikole Pašića br. 4
Email: ss29@skolers.org